X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

قفسه دو// یک یادداشت و سه برداشت و نصفی

یکشنبه 5 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:24 ب.ظ

| برداشت اول :: مردی برای تمام فصول


انسان ها از منظر کتابخوانی (شاید هم کتابخواری) بشدت مبتلا به دگراندیشی و افتراقات سلیقه ای هستند و این باعث آن شده تا سبک های مطالعاتی متنوعی با ضریب تأثیرهای متفاوتی شکل بگیرد که مختصرا به چند دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته کسانی هستند که اطلاعات و معارف مورد نیاز خود را از هوا می گیرند و جاذب داده های محیطی هستند و اساسا میل و رغبتی به مطالعه و ارتباط گیری با کتاب ندارند یا از اینکه بسراغ کتاب بروند دچار تشویش و تنش می شوند شاید هم خوانش کتاب را مختص طبقه ای خاص می دانند. علی ایحال این افراد با افکار خاک خورده شان دچار بیماری اجتماعی کتابگریزی هستند.

دسته دیگر به کتاب مراجعه می کنند اما نمی دانند چه بخوانند و غالبا دچار التقاط مطالعاتی میشوند و یا گرفتار کتب بازارپسند که داعیه دار بهبود سبک زندگی شما در 1دقیقه یا 24 هستند، میشوند این قشر باید توجه کنند کتاب خوب، زیاد است اما باید بهترینها را انتخاب کرد اول زیربنایی ها بعد روبنایی ها.

و اما دسته سوم کسانی هستند که خود را بصورت تشکیلاتی و با ساختاری مشخص و منظم به دست سیرهای مطالعاتی میسپارند تا بعد از زیرسازی فکری مطلوب و مستحکم در قدم بعدی بسراغ منابع مطالعاتی روبنایی در حوزه های مختلف بروند. طیف آخر به تجربه، آدم های موفق تر و موثرتری در زیست فردی، خانوادگی و اجتماعی خود هستن چون حساب شده تر و منسجم تر به ذهن و دانسته های خود سامان و سازمان بخشیده اند و مطالعات کتاب محور خود را به مآخذی میل داده اند که دنیاسازی و آخرت سازی را در این عمرکوتاه به آدمی هدیه می دهد؛ عمر برف است و آفتاب تموز. در اینکه آثار استادِ شهید مرتضی مطهری بدون استثناء منبع غنی معارف ناب اسلامی است شکی نیست فلذا برداشت اول اختصاص دارد به: دفترچه راهنمای معرفی انواع سیرهای مطالعاتی کتب استاد مطهری و شگردها و راهکارهای استمراربخشی به روند مطالعاتی و نیفتادن در دام ایستهای مطالعاتی. (چون به خودم قول داده ام کوتاه و روان بنویسم به همین اندازه می اکتفایم!)برای دریافت (دانلود) جزوه سیرها و نکات مطالعاتی آثار شهید استاد مطهری

اینجا را کلیک کنید

 


|| برداشت دوم :: ادب از که آموختی؟


اگر برداشت اول بدرستی طراحی، اجرا و پیگیری شود ذهن شما پر و شروع به جوشش خواهد کرد و در سه جا جاری خواهد شد که گفتار و رفتار شما را راهبری می کند: قلب، زبان و قلم. دستورالعمل این بخش، پیشنهاداتی دهگانه معرفی می کند برای اینکه قلم شما مودب شود به آداب تحریر.
برای دریافت (دانلود) جزوه آداب نوشتن||| برداشت سوم :: رونمایی از روی جلد


تدوین مستندات و تجربیات مکتوب دوران فعالیت در فضای جنبش دانشجویی (موسوم به الیت ها، سمپات ها و پارادیم های یک تشکیلات انقلابی؛ مدیریت در تشکیلات اسلامی به روایت اسناد) هم علیرغم کمبود و گاهی نبود وقت بصورت آهسته و پیوسته به پیش می رود. دو سه جایی هم رایزنی کرده اند برای چاپ اما ترجیح می دهم بصورت شخصی و در وبلاگ بصورت قطره چکانی منتشر و اصلاحات لازم اعمال و در مرحله بعد بقول ادبا به زیور طبع آراسته گردد! علی الحساب جلد روی کتابچه تقدیم می شود تا در آینده ای که نمی دانم دور است یا نزدیک، اصل جستارها به همراه الحاقات و پیوست ها روی خروجی قرار بگیرد.
حافظ نوشت؛ کاشت با من برداشت با شما!

(تفألی مهندسی شده به دیوان خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی مقارن با اول محرم 1435)


بشنو این نکته که خود را زغم آزاده کنی     خون خوری گر طلب روزی ننهاده کنی

آخرالامر گِل کوزه گران خواهی شد     حالیا فکر سبو کن که از باده کنی

جهد بنما که در ایام گل و عهد شباب     عیش با آدمی چند پریزاده کنی

تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف     مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی

اجرها باشدت ای خسرو شیرین حرکات     گر نگاهی سوی فرهاد دل افتاده کنی

خاطرت کی رقم فیض پذیرد هیهات     مگر از نقش پراگنده ورق ساده کنی

ای صبا بندگی خواجه جلال الدین کن     که چمن پر سمن و سوسن آزاده کنی

کار خود گر بخدا باز گذاری حافظ

ای بسا عیش که با بخت خداداده کنی

تذکره:

برای آشنایی با "طــرح قــفــســه" اینجا را کلیک کنید

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo