قفسه؛ طرح به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده

شنبه 22 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 01:36 ب.ظ

:: قریب به 4 سال و 9 ماه از انتشار یادداشت های گاه و بیگاه در حوزه مسائل سیاسی و فرهنگی در سطوح مختلف، در وبلاگ ارزشی تحلیلی عبرت می گذرد و در این مدت پیرامون مطالب منتشره، هزاران نظر ثبت و ده ها هزار بازدیدکننده از این تارنما سرکشی کرده اند و حالا وقت آن رسیده در کنار شیوه های قدیمی و سنتی وبلاگ نویسی، دامنه به اشتراک گذاری محتواهای ارزشی از سطح یادداشت نویسی کمی ارتقاء داده شود؛ به همین منظور دو طرح جدید در وبلاگ عبرت، بر مبنای دیدگاه "به اشتراک گذاری محتواهای انقلابی قابل نشر" کلید زده خواهد شد؛ در راستای همین زاویه دید، یادداشت «الیت ها، سمپات ها و پارادایم های یک تشکیلات انقلابی» با درونمایه انتقال و اشترک تجربیات تشکیلاتی، مراحل تدوین خود را پشت سر می گذارد و در قالب همین ابر راهبرد قابل ارزیابی است. ادعایی وجود ندارد که زمینه و بسترهایی که در آینده معرفی خواهند شد برای اولین بار رخ می دهد اما تلاش این است تا با برندسازی، تداوم و عمق طرح ها به صورت روز افزون افزایش یابد و به دست فراموشی سپرده نشود.

 

||| قــفــســه |||

طرح قفسه عبارت است از "به اشتراک گذاری کتب خوانده شده قفسه کتابهای شخصی نویسنده وبلاگ" که بر اساس یک نیاز اساسی و بنیادی و با توجه به نبود یا کمبود فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بین نیروهای جبهه انقلاب اسلامی، انتخاب شده است. قفسه یک بازی برد-برد برای نویسنده و مخاطبان وبلاگ به حساب می آید چراکه از یک سو نگارنده با توجه به قید «کتب خوانده شده»، حتما باید کتاب هایی را معرفی کند که مطالعه کرده باشد و با محتوای آن آشنایی لازم و اشراف کافی را  کسب نموده باشد، به همین خاطر باعث رشد فردی وی خواهد شد و انگیزه ای برای مطالعه بیشتر و به اشتراک گذاری با همسنگران خواهد شد. از سوی دیگر بازدیدکنندگان هم منفعت می برند چراکه نسخه ای به دست آنان داده می شود که به آن عمل شده است و صرفا ارائه لیست بلند بالا و سیرهای طولانی و لامتناهی نیست و گام به گام می توان با قفسه همراهی نمود.

 

باید فرهنگ تبادل محتواهای انقلابی و ارزشی بین نیروهای جبهه خودی گسترش یابد یا اگر هست سامان و سازمان مشخصی بگیرد تا دچار افت و خیز غیرمنطقی در این مسیر نشود و کانال های انتقال و به اشتراک گذاری همواره باز و بروز باشند؛ نقل به مضمون است از حجت الاسلام قرائتی که در درس هایی از قرآن می گفت یک معتاد که در یک محله قرار می گیره با سرعت شروع به تولید مثل و امثال خودش می کنه و تلاش می کنه تا محیط پیرامونش رو به وضع ایده آلِ مد نظرش یعنی وضعیت اعتیاد برسونه، درسته یک ضد ارزشه اما برای او یک ارزشه. در این تمثیل معتاد در مرحله اول در رذیله و زمینه مورد علاقه اش، دارای تخصص و تبهر شده است و بعد بسراغ همسان سازی محیط رفته است حالا اگر این طرف بام را نگاه کنیم خودی ها، نیاز غیرقابل انکاری به مقاوم سازیِ استخوان بندیِ فکریِ خود دارند تا بتوانند تیم سازی و تولید کادر داشته باشند و به جلو حرکت کنند و قدم اول کتابخوانی یا به تعبیر مناسب تر کتابخواری است!

:: تـلـنـگـرات

+ تأکیدات دین مبین اسلام روی مطالعه و ضرورت وجودی این بحث، بیشمار ادله عقلی و نقلی دارد و بر کسی پوشیده نیست و تصورش موجب تصدیق می شود.

+ اهتمام انبیاء و ائمه بر علم و کتابت و دانش آموزی و ارتقاء فکری و احیاء اندیشه و اذهان و بیداری انسان ها همواره یکی از خطوط مشی و حرکت روبه جلوی ایشان بوده است.

+ مشهور است که امام راحل عزیزمان، دویست جلد کتاب بیشتر نداشته اند اما همانها را خواند و عمل نمود و تدبر کرد؛ آقا روح الله کتاب 11 جلدی الغدیر را که توان خریدنش را نداشت از پدر آیت الله شبیری زنجانی، جلد جلد امانت می گرفتند و می خواندند اما بعضی از ما، برای خرید کتاب که هیچ، حتی دستمان برای لمس کتب سیاسی و ایدئولوژیک و مورد نیازمان هم نمی جنبد! و بعضی هم معتقدند که لذتی که در خریدن کتاب هست در خواندنش نیست! و شغل شریف کولکسیون داری را در پیش گرفته اند!+ حضرت امام خامنه ای بفرمایش خودشان در کتاب "من و کتاب" از زمان پیام های بازرگانی و دقایق قبل از خواب شبانه و بسته های پانزده دقیقه ای و در مسافرت های طولانی برای مطالعه منابع چند جلدی استفاده و بهره برداری می کنند که این جدیت برای پیروان ایشان درس آموز و یک اسوه و الگوی دست یافتنی و قابل پیاده سازی است و یکی از دلایل بروز بودن و مبسوط الیدی ایشان در حوزه های سیاسی و مذهبی و علمی و هنر و ادبیات و تاریخ و... همین است که مطالعه گر فوق حرفه ای اند. حضرت آقا یکبار چنین فرموده بودند که اگر محدودیت های جایگاه رهبری نبود، دوست داشتم در راسته کتاب فروش ها قدم بزنم اما برای بعضی از ماها خواندن کتاب نوعی شکنجه روحی و جسمی است و این در حالی است که حاضریم در باب موضوعی عمومی و تخصصی بدون هیچگونه زمینه مطالعاتی قبلی، ساعت ها به تئوری پردازی و نظریه سازی کارشناسانه، روی ابرها بپردازیم!

+ تأکیدات دانشمندان دینی از جمله آیت الله حسن زاده آملی و استاد حسن رحیم پور ازغدی در این رابطه هم خواندنی است. بقول وحید جلیلی که در یک نشستی می گفت این قدر باید بخوانید تا بالاخره از دهانتان بزند بیرون!

حجت السلام معمار منتظرین نقل می کرد که امام کتاب شوهر آهو خانم را می خواند تا آگاه باشند نسبت به وضعیت جامعه در ابعاد مختلف و بعد تصمیم گیری کنند و موضع بگیرند و هوشیار باشند، نمی شود رهبری کرد و محور شد در حالیکه از همه جا بی خبری. اگر به واقع باور داریم که ما جوانان و انقلابیون ایران اسلامی، از سوی ولی معظم فقیه "افسران جوان جنگ نرم" هستیم و در شرایط جنگی نو و نوینی قرار گرفته ایم پس باید ما هم به نوعی رهبری کنیم البته در مقیاس و اشل خودمان چراکه بقول حاج حسین یکتا، افسر یعنی فرمانده گروهان و گروهان یعنی هفتاد نفر نیرو!

 

:: مختصات کتب طرح قفسه

- کتاب های معرفی شده دارای سیر موضوعی یا موسسه ای یا شخصیتی نیستند.

- انتشار مطالب قفسه بر اساس ترتیبِ زمانِ خوانش کتاب هم نیست؛ بخشی با توجه به شرایط پست های اولیه است و فضای حاکم بر جامعه، رویدادهای سیاسی و اجتماعی هم می تواند تاثیرگذار باشند.

- انتخاب کتب تا حدی سلیقه ای است و اولویت انتشار به معنای اهمیت بیشتر کتاب نیست.

 

:: توصیه های دم دستی

بیاد داشته باشید هر کتاب ماحصل سالها تعقل و مطالعه و پژوهش یک محقق، در حوزه ای از دانش و علم و هنر است که براحتی و با کمترین هزینه مالی، انسان را با فکر و طرح و اندیشه و دریچه ای نو از عالَم بیکران علم آشنا می کند و نویسنده اش به رایگان ذهن و اندیشه خویش را با مخاطبش به اشتراک می گذارد پس بی تفاوت نباشیم اگر طالب عقب افتاده بودن نیستیم!

اگر چه امروزه قیمت کتاب کمی بالا رفته و بعضی جاها آزاردهنده می شود منتهی ارزشش را دارد که با مدیریت هزینه ها و زدن از سایر بخش های غیر ضرورری و دسته چندمی، سبد خرید کتابها را پر کرد و باید توجه داشت که کتاب نباید تبدیل به یک کالای لوکس و گران قیمت شود و از دسترس عموم خارج و دست همه به آن نرسد البته کتاب های الکترونیکی یا همان E-book ها فرصت خوبی را فراهم آورده اند برای اهلش! و در کنار آن، امانت گیری از کتابخانه ها و دوستانِ هم پیاله تان هم، راه خوبی برای کتابخوانی و افزایش دامنه انتخاب شماست تا از رهگذر توشه برداری های جوانی بتوان در آینده انقلاب اسلامی عزیز، آموزه های فراگرفته را به میدان عمل آورد. باید تلاش کرد محورهای هر کتاب را وارد نرم افزار ذهن نمود و عمل کرد تا تبدیل به سیاهه و دکور، در ذهن خواننده نشود و علم باشد نه سواد و سیاهی! البته حواستان باشد بعضی مواقع پیدا کردن کتاب های انقلابی، بعد از کار در معدن، سخت ترین فعالیت بشر روی کره زمین محسوب می شود و باید کفش آهنی به پا کرد و گشت! در کتابسرا به سیاهه های سید حسین نصر و رامین جهانبگلو و عبد الکریم سروش و جمیله کدیور و حسین بشیریه و سایر ایدئولوگ های ناتوی فرهنگی، حداقل یک قفسه انحصاری اختصاص می دهند و کتبشان مرتبا تجدید چاپ می شود اما برای خرید کتاب اسلام ناب امام باید چله نشینی کنید شاید فرجی حاصل شود!

در بخش لینک دوستان وبلاگ، نشانی برخی از سایت های معرفی و دانلود کتاب قرار داده شده است که می تواند مفید باشد و پیشنهاد می شود حداقل با یکی از این پایگاه ها مرتبط باشید

کتابخوانی بصورت سیر مطالعاتی، مطالعه آزاد، مطالعه تفننی مثل مجلات، مطالعات سطحی مثل روزنامه، مطالعات تخصصی مثل دروس دانشگاهی که متاسفانه فراموش کرده ایم که آقا فرمودند این درس خواندن شما هم خودش یک نوع جهاد است، را به درستی طبقه بندی نمایید و برای هرکدام زمانی اختصاص دهید چراکه هر گلی بویی دارد!

جزوه های کم حجم و جمع و جور و پرمایه دانشجویی در همین قطع های کوچک و عمدتا آ5 می تواند شروع خوبی برای خواندن باشد اما هیچگاه جای کتاب را نمی گیرد بلکه پل و مشوقی است بسوی ورود به دنیای کتابخوانی

رمان، شعر، سیاسی، مذهبی، تاریخ را در هم بخوانید و لذت ببرید

عبرت ها زیاد و عبرت پذیران اندک اند در کتابخوانی درس عبرت بگیرید و برای خود الگوهای مناسبی بیابید

راستی گفتن این جریان هم خالی از لطف نیست که اولین کتاب غیر درسی را که بصورت نیمه جدی در کودکی و دوران دبستان خواندم بخش هایی از کتاب عدل الهی استاد شهید مرتضی مطهری بود! یادم نیست چطور بدستم رسید اما بعدها فهمیدم یکی از ثقیل ترین کتاب های استاد بوده است؛ بخش فلسفه شُرورش را خاطرم هست و جالب اینجاست که قابل فهم بود!

:: اگر تمایل دارید کتاب هایی را که می خوانید در قفسه به اشتراک بگذارید؛ برای اینکار کافی است یک تصویر از جلد کتاب که می توانید با دوربین گوشی خود بگیرید را ارسال کنید به عبرت به انضمام خلاصه ای از محتوای کتاب و ژانر و موضوع آن و ناشر و بیوگرافی کلی کتاب و حس و برداشت تان از کتاب مورد نظر.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo