X
تبلیغات
زولا

آمار جمعیت مسلمانان در اروپا

سه‌شنبه 3 اردیبهشت‌ماه سال 1387 ساعت 10:01 ق.ظ

>>شمار مسلمانان اروپا در حال حاضر به 30 میلیون نفر رسیده است. اگر چه آمار مربوط به تعداد مسلمانان کشورهای اروپایی معمولا بصورت دقیق اعلام نمی شود اما آمار نسبی نیز که در این زمینه وجود دارد می تواند در تخمین شمار دقیق آنان سودمند باشد.  

 
به گزارش روزنامه "کلنر اشتادت انسایگر" چاپ آلمان طى یک گزارش مفصل آمار جمعیت مسلمان اروپا را اعلام کرد.

 
بر این اساس جمعیت مسلمانان در آلمان، فرانسه، اتریش، هلند و انگلیس بیش از سایر کشورهای اروپاست. بیشترین شمار مسلمانان نسبت به مسیحیان در آلمان و اتریش است. 4 درصد جمعیت آلمان و 1/4 درصد جمعیت اتریش را مسلمانان تشکیل مى‌دهند و به همین دلیل، دین اسلام پس از مسیحیت دومین دین بزرگ در این کشورها محسوب مى شود.  


در انگلستان که 60 میلیون جمعیت دارد، مسلمانان 2 میلیون نفر، یعنى 3 درصد جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند. غالب این افراد از کشورهاى مستعمره سابق انگلیس و به ویژه از پاکستان و بنگلادش هستند.  


همچنین آمار مسلمانان جمعیت 60 میلیونى فرانسه 6 میلیون نفر ذکر شده که عمدتاً از کشورهاى تحت استعمار سابق بوده و در طول زمان به این کشور مهاجرت کرده و به صورت دائم اقامت گزیده اند. با این وجود شمار فرانسویان تازه مسلمان شده نیز قابل توجه است.  


در هلند که جمعیت آن 3/16 میلیون نفر است، تعداد مسلمانان 945 هزار نفر تخمین زده شده است. آنان هیچ گاه مشکل و درگیری با دیگر ساکنان این کشور نداشته اند، اما پس از نوامبر 2004 یعنى زمانى که قتل "تئو ون گوگ (کارگردانى که به مقدسات اسلامى اهانت کرده بود) از سوى یکى از مسلمانان مهاجر صورت گرفت، تنش هاى شدیدى میان هلندی ها با مسلمانان رخ داد و برخى از مساجد و کلیساها در درگیریهای مذهبی به آتش کشیده شد. غالب مسلمانان هلند را اتباع ترکیه تشکیل مى دهند.

 
گزارش روزنامه "کلنر اشتادت انسایگر" همچنین حاکى است: در اتریش 340هزار مسلمان در میان2/8 میلیون تن جمعیت این کشور شمارش شده‌اند که 1/4 درصد جمعیت را تشکیل مى‌دهند. این مسلمانان عمدتاً از بوسنى هرزگوین به اتریش مهاجرت کرده‌اند. اتباع ترکیه و مسلمانان مهاجر از سایر کشورهاى اسلامى به ترتیب اقلیت‌هاى بعدى اتریش را تشکیل مى‌دهند.  

بلژیک نیز با داشتن 3/10 میلیون جمعیت، 400هزار مسلمان (4 درصد جمعیت) را در خود جاى داده است. بخش عمده این افراد از مراکش و ترکیه هستند.  

گفتنی است ترکیه بعنوان کشوری اروپایی بیشترین شمار مسلمانان را در این قاره دارد. با این حال عضویت این کشور در اتحادیه اروپا هنوز در حال بررسی است.

شمار مسلمانان در کشورهای اروپایی بصورت تقریبی از این قرار است:  

آلبانی - کل جمعیت: 5/3 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 2/2 میلیون (70 درصد کل جمعیت)


اتریش - کل جمعیت: 2/8 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 340 هزار نفر (1/4 درصد جمعیت)


بلژیک - کل جمعیت: 3/10 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 400 هزار نفر ( 4 درصد کل جمعیت)


دانمارک - کل جمعیت:5/4 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 270 هزار نفر (5 درصد)


فرانسه- کل جمعیت: 3/62 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: پنج تا شش میلیون نفر


آلمان - کل جمعیت: 5/82 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 3 میلیون نفر(6/3درصد)


صربستان و مونته نگرو- کل جمعیت: 8/10 (شامل کوزوو) - جمعیت مسلمان: (صربستان و مونته نگرو- 405 هزار نفر، کوزوو: 8/1 میلیون نفر)

 

ایتالیا - کل جمعیت: 4/58 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 825 هزار نفر (4/1 درصد)


هلند- کل جمعیت: 3/16 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 945 هزار نفر( 8/5 درصد)


اسپانیا - کل جمعیت: 1/43 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: یک میلیون نفر (3/2 درصد)


سوئد - کل جمعیت: 9 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 300 هزار نفر (3 درصد)


سوئیس - کل جمعیت: 7/4میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 311هزار نفر (2/4درصد)


ترکیه - کل جمعیت: 2/68 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 68 میلیون (99 درصد)


انگلیس - کل جمعیت: 60 میلیون نفر - جمعیت مسلمان: 2 میلیون (3 درصد)

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo